به نقل از صدیق نیوز : ایسنا/کرمان نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از توافق نهایی برای اجرای پروژه انتقال آب شرب شهر کرمان از منابع آبی پروژه انتقال آب خلیج فارس خبر داد. دکتر”محمدرضا پورابراهیمی” در نشست مشترک با استاندار کرمان و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در زمینه تسریع […]

به نقل از صدیق نیوز :

ایسنا/کرمان نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از توافق نهایی برای اجرای پروژه انتقال آب شرب شهر کرمان از منابع آبی پروژه انتقال آب خلیج فارس خبر داد.

دکتر”محمدرضا پورابراهیمی” در نشست مشترک با استاندار کرمان و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در زمینه تسریع در اجرای پروژه خط انتقال آب شرب شهر کرمان عنوان کرد: پیگیری ها و توافقات انجام شده در ماه های گذشته موجب شد پروژه بلندمدت انتقال آب از سرشاخه های کارون برای استان های یزد و کرمان عملیاتی شود و مسیر خط انتقال و ردیف بودجه برای این طرح اختصاص پیدا کند.

وی افزود: حجم بالای منابع موردنیاز از یک سو و متاسفانه کمبود منابع بودجه ای به خاطر شرایط کشور، امکان تامین منابع برای استمرار فعالیت های این پروژه فراهم نشد و این طرح متوقف شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، پورابراهیمی گفت: بخشی از پروژه انتقال آب از سرشاخه های کارون به یزد و کرمان از مسیر رفسنجان اجرایی شده و برای اینکه ما بتوانیم از ظرفیت خط انتقال آب خلیج فارس استفاده کنیم لازم است بخش های باقی مانده اجرای پروژه لوله گذاری از مسیر رفسنجان – کرمان تا کیلومتر ۱۲۷ نهایی شود.

وی بیان کرد: با توجه به توافق انجام شده با مجمع سهامداران شرکت انتقال آب خلیج فارس مبنی بر تخصیص آب صنعت و شرب به مرکز استان کرمان در صورت اجرای پروژه خط لوله تا منطقه ۱۲۷ کیلومتری کرمان به یزد که از مسیر رفسنجان می گذرد امکان تخصیص و انتقال از خط مذکور برای شهرهای رفسنجان و کرمان مسیر خواهد شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: با توجه به توافقات انجام شده با سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو همچنین استفاده از ظرفیت منابع داخلی کرمان مقرر شد ۱۰۰۰ میلیارد تومان به اجرای این طرح اختصاص پیدا کند تا در اسرع وقت این طرح عملیاتی شود.

وی گفت: در این توافق مقرر شد ۵۰ درصد مبلغ مذکور از منابع داخلی استان کرمان و ۵۰ درصد به ۲ روش ۱۰۰ میلیارد از اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ و ۴۰۰ میلیارد از طریق ماده ۵۶ برای تامین مالی از طرف دولت تخصیص پیدا کند.

پورابراهیمی تصریح کرد: با توجه به توافقات امروز مقرر  شد ۱۰۰ میلیارد از منابع ۱۰ و ۱۲ از طریق وزارت نیرو اختصاص پیدا کند  و ۴۰۰ میلیارد از طریق ماده ۵۶ با پیگیری کمیسیون اقتصادی مجلس از طریق نظام بانکی تامین مالی خواهد شد.

وی تصریح کرد: مقرر شد از طریق کمیسیون اقتصادی اقدامات در دستور کار قرار گیرد و نشست مرتبط با تامین مالی پروژه نیز به زودی در کمیسیون اقتصادی تشکیل خواهد شد.

وی افزود: با توجه به توافقات صورت گرفته، عملیات اجرایی تکمیل خط لوله مذکور در طول هفته های آینده آغاز خواهد شد و این کار مهم می تواند مشکل تامین آب شرب شهر کرمان را در بازه زمانی بلند مدت در کنار تامین آب واحدهای صنعتی تازه تاسیس تامین کند که تحولی بزرگ در بخش اقتصادی و معیشتی مردم کرمان خواهد بود.

انتهای پیام


خبرگزاری صدیق نیوز