به نقل از صدیق نیوز : به گزارش حوزه تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس، تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در  دانشگاه ها با حضور سورنا ستاری و حجت‌الاسلام مصطفی رستمی امضا شد. حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست […]

به نقل از صدیق نیوز :

به گزارش حوزه تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس، تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در  دانشگاه ها با حضور سورنا ستاری و حجت‌الاسلام مصطفی رستمی امضا شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست امضای این تفاهم نامه گفت: ارزان بودن تحصیل در جمهوری اسلامی ایران و همگرا بودن بسیاری از دانشجویان منطقه با فرهنگ این کشور از جمله مزیت‌های سیستم آموزشی ما برای نخبگان منطقه‌ای است، شورای سیاست گذاری دانشجویان بین‌الملل نیز در سال‌های اخیر فعال تر شده است و در این زمینه بسترهای بسیار مثبتی برای هم‌افزایی وجود دارد.

وی ادامه داد: در بحث نخبگان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان تولیت و اشراف بسیار خوبی دارند، تربیت مجموعه‌ای از نخبگان در داخل جمهوری اسلامی ایران که سفیران نظام باشند، از جمله مسایل حائز اهمیت است. مجموعه بنیاد فرهنگی دانشجویان بین المللی نیز در شرف تاسیس است و امیدواریم همکاری‌های دوسویه روز به روز بیشتر توسعه یابد.

همچنین مهدی قلعه نوی رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در این مراسم گفت: ما از حدود پنج سال قبل در معاونت علمی وفناوری ریاست‌جمهوری برنامه‌ای جدیدی را آغاز کردیم که بر اساس یک پلتفرم ایرانیان خارج از کشور با پژوهشگاه‌ها و مراکز دانشگاهی داخل کشور ارتباط برقرار می‌کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در حدود ۱۰ هزار نفر از ایرانیان خارج از کشور از این برنامه استفاده کرده‌اند، این حجم استقبال علیرغم شروط متعدد علمی است که در  این برنامه تعیین شده است، برای مثال ایرانیان استفاده کننده از این پلتفرم حتماً باید از یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا فارغ‌التحصیل شده باشند.

رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری افزود: در راستای استفاده از ظرفیت نخبگانی ایرانیان خارج از کشور، استفاده از آنان برای توسعه صادرات محصولات فناورانه در دستور کار قرار گرفت. در این بین دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ظرفیت بسیار خوبی دارد که می‌توان از آن بهره برد.

قلعه نوی یادآور شد: با توجه به این امر که متولی دبیرخانه شورای عالی راهبردی دانشجویان ایرانی خارج از کشور، دفتر مقام معظم رهبری در خارج از کشور است، می‌توان از مسیر توسعه همکاری‌های دوجانبه، ارتباط مستحکم‌تری میان ایرانیان خارج از کشور و مراکز دانش‌بنیان داخلی ایجاد کرد.

شناسایی نخبگان خارج از کشور، راه‌اندازی کانون‌های فارغ‌التحصیلان خارجی در ایران و توانمندسازی فارغ‌التحصیلان خارج از کشور در ایران از جمله اهداف مشترک این تفاهم نامه است.

سورنا ستاری در ادامه این مراسم افزود: این معاونت فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه ایرانیان ‌خارج از کشور انجام داده است، آمریکای شمالی، اروپا و شرق آسیا کشورهای مورد توجه ما است تا اقدامات خود را در این زمینه گسترش دهیم، براساس توافقی با ستاد کل نیروهای مسلح، فارغ‌التحصیلان ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور جذب شده‌اند،  حدود ۳۰ درصد از آنها در هیات علمی دانشگاه‌ها فعال هستند و بخش عمده‌ای یا استارتاپ‌های خود را تاسیس کرده‌اند یا در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق مشغول فعالیت هستند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خاطرنشان کرد: باید تسهیلات بیشتری برای دادن تابعیت به نخبگان خارجی ایجاد شود  برای نمونه ما یک متخصص مغز و اعصاب افغانستانی داریم که قبلاً برای تمدید اقامتش باید همچون کارگران در صف‌های طولانی می ایستاد.

ستاری با بیان این که به نخبگان خارجی تابعیت ایرانی دادیم، تصریح کرد: علاوه بر تسهیل در اقامت، موفق به کسب تابعیت ایرانی برای برخی از نخبگان خارجی از عراق، افغانستان، سوریه، اسپانیا و دیگر کشورها شدیم، در سال گذشته نیز بورس به ۱۰۰ نفر اول کنکور افغانستان داده شد که به شکل جالبی ۷۰  نفر اول آنها به ایران آمدند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان درباره اهمیت منابع انسانی گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری وجود دارد و باید هر چه بیشتر این توانمندی‌ها را در راستای خدمت به نخبگان به کار برد.

انتهای پیام/خبرگزاری صدیق نیوز